Ponukana bijesom i zatrovanim sistemom dugogodisnjim i tim osjecajem otudjenosti, nemira i nesigurnosti pisem. Ponukana izgubljenim zivotom jednog umjetnika, a i da nije, zivot je zivot. Zbog kretenluka u vlasti, zbog naseg mentaliteta sve je ovako naopako.
Ponukana bolom i sto sam stranac u svom gradu, sto je grad moj a nije. Dosli divlji i otjerali pitome. Divlji na vlasti. Divlji na ulicama. Divlji za salterima. I pitomi postali divlji. Postali zvijeri.
I mi smo zvijeri.
A mogla sam biti ja tu. Ili ti.
Nedavno sam dosla. Iz Brckog u Sarajevo. Brcko, grad, lijep i okicen. Momak mi zivi na samoj granici Brckog sa Hrvatskom. Brcko, postalo mi jako drago, lijepo, svoje, izdvojeno, s citavim jednim gradonacelnikom. Nit moj nit tvoj niti svoj. Mozda sam katkad proputovala autobusom do tamo, od tamo, sa Erdoanom. Mozda. Mozda ne.
Neki dan, dodje mi momak ovdje. Pricasmo kako bih u Brcko da uzivam koji dan, da nismo kod njeg stalno. A onda nezgoda. Kazu momak iz Brckog. Lutka.
Mogli smo i nas dvoje biti tu kod Zemaljskog muzeja na stanici. Zadnjih dana smo stalno po gradu i okolo zujali
Sta je zivot? Niko nikad ne zna kad ce.. za sve je sistem kriv. Duboko u sebi vjerujem da je vozac nevin. Duboko iz srca zalim.
Duboko i znam da je Bozije odredjenje. Mozda i kazna. Jer Bog nece promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe.
Ispratim svu situaciju preko tv-a danas, jer i moja mater mi nikada ne bi dozvolila da idem na proteste zbog potencijalnih opasnosti. Udarca. Šake. Nemira. Uz to, prezivjela je rat i ima PTSP i ogromne strahove
Gledam klipove gdje nekolicina huligana prisiljava ljude vani iz automobila. Gledam i ne vjerujem.
Dozvoljen im protest. Miran, dostojanstven. Bez da se jos uvijek znaju okolnosti. Dozvoljen. I bio je, sa zaloscu da kazem – lijep, s obzirom na povod. Dozvoljen i sat i dva i tri i vise. Dozvole ljudi i drugu lokaciju, i trecu. Policija se ne mijesa. Postuje.
I sad ti dodjes i zloupotrebljavas dozvole, kao ti neka sila i nazor haman mobilises narod da protestuju, udaras po autima, pljujes i psujes? I kao moja mama da se zatekla nekim slucajem da hitno mora u bolnicu a ne moze drugim putem jer su kolone ogromne pet papcina ce je izbacit iz auta, skrsit ga i prebit je jel? Bahatost nema granica. Da su vas bogdom pohapsili danas.
Kakav sistem, takav i kucni odgoj. Mafijanje sa tiktoka. Odron. Off.